Методичні напрацювання


Методична розробка уроку англійської мови

Тема уроку: «Здоровий спосіб життя».

Мета уроку: навчальна: навчити учнів аргументовано висловлювати власну думку з приводу прочитаного / почутого з опорою на мовні кліше; розвивати навички ситуативного мовлення, діалогічного мовлення при обговоренні проблемних питань уроку; активізувати вживання ЛО теми; активізувати вживання граматичних структур       “… (Somebody)   should / shouldnt … (do something)” та “…(Somebody)  must / mustnt … (do something)” в мовленні; формувати писемні навички учнів засобами ІКТ;          розвиваюча: розвивати вміння логічного мислення шляхом систематизації і узагальнення навчального матеріалу; розвивати критичне мислення учнів; розвивати вміння ефективно працювати в групах та індивідуально; розвивати навички працювати з різними джерелами інформації та вміння видобувати основну інформацію; розширювати кругозір учнів; активізувати пізнавальну активність учнів; активізувати інтерес до вивчення іноземної мови; виховна: пропагувати здоровий спосіб життя; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров'я та  здоров'я оточуючих; виховувати негативне відношення до шкідливих звичок.

Обладнання: проектор, ноутбук, Додаток 1 (презентація «Здоровий спосіб життя»); Додаток 2 (учнівські презентації «Alcohol. Key Facts»; «Smoking And Its Consequences» та «Drug Addiction»); Додаток 3 (різнорівневий контролюючий матеріал по темі «Здоровий спосіб життя»); плакати «Bad Habits» та «Just Stop It» (Додаток 4).

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку.

І. Introduction. Організаційний момент.

Teacher (Викладач): Good morning, boys and girls. I’m glad to see. How are you?

Possible answers (Можливі відповіді учнів):
Р 1:I’m fine, thanks.
Р 2: Pretty well.
Р 3: Great.
Р 4: Super.
Р 5: I feel good.

Teacher (Викладач): I’m glad to see you healthy and are in a good mood. By the way have you ever heard the song “Everybody wants to live forever”? Alas it’s impossible. But we should strive to live a long and healthy life. Look at the slide 2 (Додаток 1, слайд 2) and answer my question: What does life expectancy depend on?
(Текст слайду 2)
WORLD HEALTH ORGANIZATION STATІSTICS STATES:
Life expectancy depends on … (in %).
-          economic situation (20 %)
-          heredity and genetic deviations (20 %)
-          lifestyle (50 %)
-          medical service (10 %)

Pupilsanswers (Відповіді учнів з опорою на діаграму слайду).

Teacher (Викладач): So we see health and healthy lifestyle are the most important things in everybody’s life. Look at the slide 3 (Додаток 1, слайд 3) . World Health Organization states: “Health is a state of complete physical, mental and social well-being, and merely the absence of disease or infirmity”. How do you understand these words? What should we do be  healthy?
(Текст слайду 3)
“Health is a state of complete physical, mental and social well-being, and merely the absence of disease or infirmity”. World Health Organization, 1948
-          How do you understand these words?
-          What should we do be  healthy?


Pupils’ answers (Відповіді учнів).

Teacher (Викладач): Let’s make a mind map “Healthy Lifestyle Is…”
Making a mind map: Складання схеми-діаграми:

Healthy Lifestyle

Healthy food

Sport

Medical Services

?

?
 








 Teacher (Викладач): Let’s make a mind map “Healthy Lifestyle Is…”

Making a mind map: Складання схеми-діаграми:


ІІ. Мовленнєва зарядка. Warming-up Activities.

Teacher (Викладач): Let’s read proverbs and sayings about health. Focus your attention on correct pronunciation and intonation (Додаток 1, слайд 4):
(Текст слайду 4)
    * “Early to bed and early to rise, makes a man healthy, wealthy and wise” (Benjamin Franklin )
    * “ He, who has health, has hope; and he who has hope has everything” (Owen Arthur)
    * “Every human being is the author of his own health or disease”    (Buddha)
    * “Eat well, drink in moderation, and sleep sound, in these three good health abound” (Latin    
         proverb)
    * “One should eat to live, not live to eat” (Moliere)
    * “Prevention is better than cure” (Desiderius Erasmus)
    * “You are what you eat” (Franklin P. Jones)
    * “A sound mind in a sound body” (Greek philosopher Thales)
    * “Hygiene is two thirds of health” (Lebanese proverb)
    * “Health is like money, we never have a true idea of its value until we lose it.” (Josh Billings) 


ІІІ. Introducing the Topic of the Lesson. Оголошення теми та мети уроку.
Teacher (Викладач) : So, can you guess what is the topic of our today’s lesson? Share your ideas.
Possible answers (Можливі відповіді учнів): Р1: Health. Р2: Healthy lifestyle. Р3: How to live a long and healthy life. Р4: Health and bad habits.
Teacher (Викладач):: Well done. You’re absolutely right. Our today’s topic is “Health Is Above Wealth”. During the lesson we’ll speak about a healthy way of life, you’ll present your home task projects about bad habits, you’ll know how to express your opinions and repeat using modal structures      “I /we should…/ shouldn’t…/ must… / mustn’t…”   
ІV. The Main Part of the Lesson. Основна частина уроку.
Teacher (Викладач): Look at the slide 5 Додаток 1, слайд 5). Read the following sayings. Do you agree or disagree with them? Why? Phrases at the bottom of the slide will be helpful. (Учні читають висловлювання знаменитостей та висловлюють власну точку зору, користуючись мовним кліше.)
(Тест слайду 5)
SAYINGS FOR READING:
1.                  Health is not valued until sickness comes. (Thomas Fuller)
2.                  The only way to keep your health is to eat what you don't want,  drink what you don't like, and do what you'd rather not. (Mark Twain)
 3.    So many people spend their health gaining wealth, and then  have to spend their wealth to regain their health.  (A.J. Reb Materi, Our Family)
4.     The first wealth is health. (R.W. Emerson)

We use these words and phrases to agree with someone else's point of view:
(AGREEMENT +)
We use these words and phrases to disagree with someone else’s point of view:
(DISAGREEMENT -)
I agree with you that …
You’re absolutely right that…
Exactly.
I’d go along with that…
Of course.
That’s true that…

I don’t agree with you.
I’m sorry to disagree with you that…
Just the other way round.
On the contrary.
I’m not sure about that…
I’m afraid I have to disagree that…



Teacher (Викладач): Now let’s speak about bad habits and how they influence our lives. What bad habits can you name? Look at the slide 6 (Додаток 1, слайд 6) and the posters (Додаток 4).

Pupils’ answers (Відповіді учнів).


V. Pupils’ Presentations. Учнівські презентації (Перевірка домашнього завдання та обговорення проектів).
Teacher: Your home task was to prepare presentations about bad habits. Your group-mates will show us their mini-projects. You can ask them questions if you have any.

Pupils’ presentations (Додаток 2):
Group’s 1 presentation “Alcohol. Key Facts” (Додаток 2, слайд 2):
(Текст слайду 2)
Alcohol. Key Facts.

n  Drinking alcohol beverages causes 2.5 million deaths annually.
n  According to the survey findings produced by the European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs (ESPAD) in 2011 87 % of the inquired young Ukrainians between the age of 15 and 16 consumed alcohol for at least one time in their life. The report also states that in Ukraine early onset of drinking alcohol , and especially early onset of regular or heavy drinking starts at the age of 13. 
n  World Health Organization declares that Ukraine takes the first place in infantile alcoholism in Europe.
n  Alcohol causes cirrhosis of the liver and various cancers, hypertension, heart problems and many other diseases.
n   It is associated with many serious social problems like aggression,  total parental neglect,  indifference about any work.

Speaking. Обговорення презентації.
Питання учнів та можливі відповіді:
Pupilsquestions (Питання учнів):
- How does alcohol affect a human body?
Answer (Відповідь): Alcohol is a very dangerous substance and it affects every single organ. It can depress the central nervous system. Alcohol circulates throughout the body and causes its heavy intoxication.
- Is alcohol abuse or a disease?
- Can alcoholism be inherited from the parents?
- Is it safe to drink small amounts of alcohol?
Pupils give answers using phrases for expressing opinions. (Учні дають відповіді, використовуючи мовні кліше для вираження власної думки з приводу почутого / прочитаного).
Group’s 2 presentation “Smoking and Its Consequences” (Додаток 2, слайд 3):
(Текст слайду 3)
Smoking And Its Consequences

If you are a smoker, you’re at  a risk group.  Smoking develops nearly 87% of all lung cancer cases and lung diseases like emphysema, asthma. It causes 30% of all deaths from the other types of cancer. Smoking and using tobacco products  also leads to heart diseases, strokes. It contributes to low birth rate of newborns and SIDS (Sudden Infant Death Syndrome)


Speaking. Обговорення презентації.
Питання учнів та можливі відповіді:
Pupilsquestions (Питання учнів):
- Have you ever smoked?
- Do your parents smoke?
- Who is most likely to become addicted to smoking cigarettes?
Possible answer (Можлива відповідь):
Anyone who starts smoking is at the risk group. The nicotine in cigarette smoke causes an addiction to smoking. When taken in small amounts it produces pleasant feelings and a smoker wants to smoke more and more.
- Are there any safe ways to smoke?
Possible answer (Можлива відповідь):
No. Cigarettes cause damages to the human bodies and are harmful even in small amounts.

Group’s 3 presentation: “Drug Addiction” (Додаток 2, слайд 4):
(Текст слайду 4)

Drug Addiction
Teenagers are being involved in using drugs and unfortunately it has become a global problem. What is drug addiction? Wikipedia gives us the definition: “Substance dependence, commonly called drug addiction, is a drug user's compulsive need to use controlled substances in order to function normally. When such substances are unobtainable, the user suffers from substance withdrawal”. Drug addiction or abuse is also a very serious social problem. Every year it results in injuries among people, drugged driving, violence, stress and child abuse. Drug addiction leads to homelessness, thefts and other crimes, discharges or problems with keeping a job. It destroys families. We know different types of treatment for the drug addicts. But the best and the only one is to              avoid using drugs.


 Speaking. Обговорення презентації.
Питання учнів та можливі відповіді:
Pupils’ questions (Питання учнів):
- Are drugs becoming a very serious problem in Ukraine?
- How can we prevent drug abuse among teenagers?
Possible answer (Можлива відповідь): Teenagers must be informed about negative effects of drugs. Schools, lyceums and other educational establishments should organize meetings with the ex-addicts and doctors. There should be frequently organized anti-drug campaigns.

Grammar revision. Group work. Повторення граматики: вживання модальних дієслів у граматичних структурах … слід / не слід… та  … можна / не можна… (Групова робота:  учні поділяються на групи, обмінюються думками  та дають поради, що слід, не слід, можна чи не можна робити, щоб бути здоровими та прожити довге життя).
Teacher: Let’s divide into groups. Your task is to write your pieces of advice about how to be healthy and live a long life. Use the patterns:
We ( a person / people, etc.)  should…
We ( a person / people, etc.)   shouldn’t …
We ( a person / people, etc.)   must
We ( a person / people, etc.)  mustn’t …
Share your ideas.

V. Writing. Письмо. Контроль засвоєного учнями на уроці за допомогою різнорівневого контролюючого матеріалу (Додаток 3).
Teacher (Викладач): Let’s summarise our work. There’s a four-level task for you to do. I hope you’ll cope with it brilliantly. Look at the slides:
(Текст слайдів Додатку 3)
Tasks
Level 1 (1 – 3 scores)
Make a list of bad habits you know. (As quickly as possible).
Level 2 (4 – 6 scores)
Complete the following sentences. (Write as many
key facts as you can).
1.  Alcohol is …
2. Smoking and using tobacco products …
3. Drug addiction …

Level 3 (7 – 9 scores)
Read the following quotations. Name their authors. Explain their meaning and give your reasons.
1. “It is easier to prevent bad habits than to break them”.
2. A famous American inventor, engineer, businessman, and the holder of 186 patents  said such words about bad habits: “Every father should remember that one day his son will follow his example instead of his advice”.
3. “Giving up smoking is the easiest thing in the  world. I know because I've done it thousands of times ”

Level 4 (10 – 12 scores)
Write a short composition about bad habits or a healthy way of life (10 – 12 sentences).  You can use the following sayings:
* “ Bad habits are like a comfortable bed, easy to get  into, but hard to get out of”. (Watson C. Blake)
* “ Watch your thoughts, for they become words. Watch your words, for they become actions. Watch your actions, for they become habits. Watch your habits, for they become character. Watch your character, for it becomes your destiny”. (Patrick Overton)



VI. The End of the Lesson. Кінець уроку:

1.
Summary. Підсумки уроку.
Teacher (Викладач): I’d like to thank you for your active work at the lesson. I’m very pleased with your results. Please, answer my questions.
-          Did you like the lesson?
-          Did you get any useful information at the lesson?
-          What was the most interesting for you at the lesson?
2. Home Task. Пояснення домашнього завдання.

Teacher (Викладач): Look at he slides 57 (Додаток 3, слайди 5 – 7). Your home task is to make your own poster about bad habits or a healthy way of life.

3. Оцінювання учнів.



Використані інформаційні джерела:

5.      www.en.wikipedia.org
7.      www.bigstockphoto.de
8.      www.cortat.do.am


Тема уроку: «FOOD AND DRINKS AROUND THE WORLD»
Мета уроку: перевірити рівень знань і навичок учнів з теми «Традиції харчування народів світу», розвивати та стимулювати пізнавальну діяльність шляхом використання інноваційних методів і прийомів в процесі вивчення загальноосвітніх та теоретично-практичних предметів, використовуючи міжпредметні зв'язки; розширювати та збагачувати світогляд учнів; виховувати толерантність та повагу до культури та традицій інших народів; розвивати творчі здібності учнів: навички виразного читання, ораторські здібності, вміння працювати з інформаційно-комп’ютерними технологіями, знаходити та аналізувати інформацію з різних джерел, виділяти головне та другорядне; формувати інтерес до вивчення англійської мови з метою свого культурного та професійного зростання.
Обладнання: мультимедіа, презентації: «Food Around the World», «Tea Traditions Around the World», «New Year & Christmas Food Traditions in Ukraine» «Were What We Eat», таблиця «Food»; ілюстрації «Національні страви народів світу»,  аркуш самоконтролю, різнокольорові квадрати для гри «Хрестики-нулики», завдання для гри,  текст для аудіювання «The History of the Sandwich» з тестовими завданнями, текст із пропусками, мовні кліше для вираження власної думки і оціночних суджень.

Хід уроку
1.                Організаційний момент.
2.                Введення в іншомовну атмосферу:
-                     фонетична зарядка на повторення лексичних одиниць теми.
3.                Оголошення теми і мети уроку:
-                     заповнення таблиці «Food»; ознайомлення з аркушем самоконтролю; взаємоперевірка заповнених таблиць і заповнення результатів до аркушу самоконтролю;
-                     демонстрація ілюстрацій «Національні страви народів світу»;
-                     опис тематичних малюнків із зображенням національних страв різних народів світу, використовуючи ЛО вправи  «Food» за зразком, наданим викладачем; заповнення результатів підгрупи до аркушу самоконтролю бригадиром групи;
-                     формулювання теми уроку учнями (метод прогнозів) і мети уроку викладачем.
4.                Перевірка домашнього завдання:
-                     гра «Хрестики-нулики»;
-                     учнівські презентації, їх обговорення;
5.                Основна частина уроку:
1.                Аудіювання тематичного тексту:
І. Етап підготовки до прослуховування тексту.
ІІ. Етап прослуховування тексту.
ІІІ. Виконання завдань після прослуховування тексту.
ІV. Взаємоперевірка виконаних завдань і внесення результатів до аркушу самоконтролю.
6.                Контроль лексико-граматичних навичок з теми. Виконання вправи «Текст із пропусками»; внесення результатів до аркушу самоконтролю.
7.                Підведення підсумків уроку, оцінювання учнів.
8.                Домашнє завдання.

1.                Організаційний момент.
2.                Введення в іншомовну атмосферу.
-                     фонетична зарядка на повторення лексичних одиниць теми:

Good food
fine, tasty,  well-prepared, wonderful, delicious, excellent, yummy
Special food
exotic, gourmet, vegetarian, international cuisine
Ethnic cooking
Ukrainian, British, Greek, Indian, Chinese
Simple food
basic, everyday, decent, reasonable food, home cooking
Healthy food
nutritious / nourishing, quality, freshly made, homemade, natural, organic, wholesome, diet, the right food
Unhealthy food
rich in calories, high-calorie, fatty, fast and genetically modified (GM) food, junk food
Bad food
cheap, rotten, disgusting, yucky food, underdone, tough

3.                Оголошення теми і мети уроку.
-                     заповнення таблиці «Food»; ознайомлення з аркушем самоконтролю; взаємоперевірка заповнених таблиць і заповнення результатів до аркушу самоконтролю;
Task. Fill in the table “Food”.

Good food
Bad food
Special food
Simple food
Healthy food
Unhealthy food








Well-prepared, vegetarian, exotic, cheap, basic, nutritious, rich in calories, fine, delicious, yummy, disgusting, homemade, decent, quality made, fatty, GM.
-                     демонстрація ілюстрацій «Національні страви народів світу»;
-                     опис тематичних малюнків із зображенням національних страв різних народів світу, використовуючи ЛО вправи  «Food» за зразком, наданим викладачем; заповнення результатів підгрупи до аркушу самоконтролю бригадиром групи;
-                     формулювання теми уроку учнями (метод прогнозів) і мети уроку викладачем.
4.                Перевірка домашнього завдання.
-                     гра «Хрестики-нулики»:  нагадування правил гри, визначення черговості відповідей команд.
Питання до гри:
1. It is a dairy product with a wide range of flavors, textures, and forms. It is eaten throughout the world. They say the best … producer is Switzeland.
2. It is Italian dish topped with tomato sauce, cheese, ham, bacon, sausages or other toppings.
3. It is a world-famous Ukrainian dish. It can include up to 20 ingredients. They say every Ukrainian housewife has her own recipe of it. But is should necessarily include beets and cabbage.
4. It is an American food. Many children and grown-ups like it in spite of the fact that it is a junk food. It usually contains cheese, pickles, meat, etc.
5. It is a Japanese dish made from rice, raw fish or other seafood. It is usually eaten with wooden chopsticks.
6. It is a festive sweet English dish. It looks like a pie.
7. It is a Spanish national dish made from rice, a variety of seafood or fish with vegetables, herbs and spices.
8. It is a Georgian dish made from flour, meat and a lot of species and herbs. It is looks somewhat  like a Ukrainian varenyk.
9. This drink is the second most consumed beverage in the  world. It can be black or green.
-                     учнівські презентації, їх обговорення:
Наприклад, слова викладача до учнівської презентації «Tea Traditions Around the World»: Tea is one of the most popular beverages in the world and remains a people-favourite almost everywhere. With many health benefits, tea is considered one of the healthiest beverages as well. Here are some of the most interesting facts about tea which are not commonly known. While everyone might know that water is the most used beverage in the world, many people don’t know that tea is the second most consumed beverage in the world.

-                     заповнення результатів до аркушу самоконтролю.
5.                Основна частина уроку:

1.                Аудіювання тематичного тексту:

І. Етап підготовки до прослуховування тексту. Пояснення незнайомих слів.
ІІ. Етап прослуховування тексту.

The History of the Sandwich

          1st Century B.C. A famous rabbi, Hillel the Elder, made the first recorded sandwich. He mixed some nuts, apples, and spices with some wine, and put it between two matzohs (pieces of flat bread).

          6th – 16th Century. People used bread as plates. They put meat and vegetables onto some bread and ate with their fingers. These were the first open sandwiches, and they called them ‘trenchers’.

          18th Century The name ‘sandwich’ first appeared. An Englishman, John Montague (1718–1792), the Fourth Earl of Sandwich (Sandwich is a town in the South of England), liked to eat and gamble at London’s Beef Steak Club. Sometimes he stayed 24 hours at the gaming table. He was hungry, but he didn’t want to stop gambling, so the chefs from the club put some beef between two pieces of bread, and he ate while he gambled. This new meal became very fashionable with other men in the club, and they called it the ‘sandwich’ after the Earl.

          19th Century. An American writer, Eliza Leslie, introduced sandwiches to America. In 1837, she wrote a cookbook, ‘Directions for Cookery’. In it she had a recipe for ham sandwiches: ‘Cut some thin slices of bread and ham. Butter the bread and put the ham between two slices with some mustard. Eat for lunch or supper.’ Americans loved them.
          20th – 21st Century. Sandwiches became very popular indeed. They were easy to make and they were a wonderful, cheap, portable meal for workers and school children.
          Did you know...? The ‘Dagwood’ sandwich is the sandwich to top all sandwiches. It is enormous! Named after the American cartoon character Dagwood Bumstead, it is made with a great many layers of meat, cheese, tomatoes, egg, salad, and vegetables.
ІІІ. Виконання завдань після прослуховування тексту.

Task 1. True or false statements (+ / -):

1.                The first recorded sandwich was made in 100 A.D.
2.                In the fifteenth century people used bread as plates.
3.                They used to eat with forks and knives.
4.                The first open sandwiches were called trenchers.
5.                The first sandwiches were made from bread, meat and vegetables.
6.                John Montague was a famous English gambler.
7.                The name sandwich first appeared in the 19th century.
8.                The Fourth Earl of Sandwich introduced the meal named after him to Americans.
9.                Sandwiches were not popular in the 20th century.
10.           The biggest sandwich is named after the cartoon character Donald Duck.

Task 2. Multiple choice (a, b, c or d):

1.                The first recorded sandwich appeared in
a.                 100 B.C.  b. 100 A.D.  c. 200 A.D.  d. 200 B.C.
2.                The first sandwich was made from
a.                 bread and meat  b. bread and butter  c. bread and fruits  d. bread and vegetables
3.                In the sixteenth century people used to eat with
a.                 plates  b. fingers  c. spoons  d. forks
4.                Medieval people ate sandwiches with
a.                 meat and cheese  b. cheese and sausages  c. meat and butter  d. meat and vegetables
5.                People called the first open sandwiches
a.                 sandwiches  b. trenchers  c. dagwoods   d. matzohs
6.                The name sandwich first appeared in  
a.                 fifteenth century  b. sixteenth century  c. seventeenth century  d. eighteenth century
7.                Sandwiches are named after
a.                 an English inventor  b. an English nobleman  c. an English rabbi  d. an English cook
8.                Eliza Leslie was an American
a.                 cook  b. gambler  c. writer  d. cartoon character
9.                Americans like sandwiches with
a.                 meat and vegetables  b. cheese and butter  c. sausages and butter  d. ham and mustard
10.           The top of all sandwiches “Dagwood” is named after
a.                 cartoon character  b. American cook  c. English nobleman  d. famous rabbi Elder
ІV. Взаємоперевірка виконаних завдань і внесення результатів до аркушу самоконтролю.
6.                Контроль лексико-граматичних навичок з теми.
-                     виконання вправи «Текст із пропусками»:
Task. Gapped text:

National cuisine (1) a part of any national culture. Many of the Ukrainian cooking traditions go back hundreds of years. Ukrainians, for example, used to (2) boiled, stwed or baked food to fried food. Five thousand years ago, people of the Trypillia culture (3) wheat, barley, and millet. Rye (4) much later, about a thousand years ago. Kasha, kulish and halushky (5) the most popular dishes among the Chumacks and the Cossacks. The chronicles (6) evidence that cabbage, onions, turnips and garlic (7) for food in the early medieval times, as well as beef, veal, pork, mutton, poultry and fish. The meat obtained by hunting (8) usually rather than fried. A list of dairy products (9) quite long. Various kinds of beans (10) always popular in Ukraine. Buckwheat (11) from somewhere in Asia in the 11th or 12th century. Melons, watermelons, corn, pumpkins and potatoes (12) to Ukraine as well as sunflower and mustard in the 16th – 17th centuries, tomatoes and eggplant were added to the diet in the 19th century.


A
B
C
D
1
to be
be
is
are
2
to prefer
 prefer
preferred
preferring
3
grew
to grow
grown
grow
4
to come
come
had come
came
5
to be
be
were
was
6
to provide
provide
provided
provides
7
were used
to be used
was used
had been used
8
to be boiled
was boiled
had been boiled
were boiled
9
to be
is
was
were
10
be
have been
is
are
11
be imported
is imported
was imported
were imported
12
were brought
was brought
had been brought
brought

-                     внесення результатів до аркушу самоконтролю.

7.                Підведення підсумків уроку, оцінювання учнів.
8.                Домашнє завдання.
Tell about your favourite international dish. You may illustrate your report with your own presentation.


Список використаних джерел:

3.                http://www.chinatravel.com/facts/chinese-food.htm
4.                http://www.en365.ru/chinese_cuisine.htm
5.                http://en.wikipedia.org/wiki/Thai_cuisine
6.                http://www.shutterstock.com/search/mexican+food
9.                http://www.en365.ru/japanese_kitchen.htm
12.           http://www.myshared.ru/slide/1242140/
13.            http://destinations.com.ua/travel/experiences/new-year-and-christmas-traditions-in-ukraine
14.            Комплект контрольних робіт для учнів І курсу ПТНЗ: укладач Маліцька Н.М.



























Немає коментарів:

Дописати коментар